Belka
Wtorek, 26 Marca 2019   imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

“Dla Niepodległej" w Szkole Podstawowej w Szczawinie

Data publikacji: 2018-11-21, Data modyfikacji: 2018-11-22
A A AWydrukDrukuj  
 
W czerwcu 2018 r. Szkoła Podstawowa w Szczawinie, wśród 2500 różnych szkół i instytucji z całej Polski, przystąpiła do konkursu włączając się w organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało dofinansowanie, w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość” 257 placówkom w tym również naszej szkole, której projekt otrzymał 38 punktów na 40 możliwych. W ramach obchodów jubileuszowego, setnego roku niepodległości młodzież szczawińska podczas rajdu uczestniczyła w grze terenowej upamiętniającej wkład lokalnej społeczności Gminy Zgierz w budowę wolnej, suwerennej ojczyzny po latach niewoli. W dniach 4 i 11 października wyruszyliśmy do Warszawy i Krakowa. Kierując się śladami Naczelnika Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy zwiedzaliśmy Powązki, Zamek Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza, Belweder, Oleandry krakowskie, Kopiec Marszałka i jego grób na Wawelu. Odwiedzając kwatery żołnierzy – uczestników bitwy warszawskiej – uczciliśmy ich ofiarę i bohaterstwo zapalając światełka naszej wdzięczności i pamięci. Przez kolejne miesiące przygotowując się do finału obchodów 11 listopada nawiązaliśmy liczne kontakty z łódzkim oddziałem IPN, Muzeum Miasta Zgierza, GCKTSiR w Dzierżąznej i innymi instytucjami. Dzięki wsparciu rodziców uczniów naszej szkoły przeszukaliśmy wiele  albumów i rodzinnych archiwów. Odkryliśmy zapomniane dokumenty, świadectwa i relacje ludzi będących autentycznymi świadkami tamtych lat leżące do tej pory w zapomnianych szufladach i szafach. Pobudziliśmy do wspomnień i refleksji naszych bliskich przyjaciół i znajomych. Efektem poszukiwań podzieliliśmy się organizując wystawy okolicznościowe: „Ojcowie Niepodległości” i „Szczawin w wolnej Polsce”, które zostały zaprezentowane w murach szkoły, Gminnym Centrum Kultury oraz parafii ewangelicko-augsburskiej w Zgierzu. W ramach projektu zorganizowaliśmy II Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej oraz szkolny konkurs literacko-plastyczny pt. „Polska za 100 lat”. Zwieńczeniem naszych działań był zorganizowany w naszej szkole Piknik Niepodległościowy, podczas którego odbyło się wręczenie nagród konkursowych, wyłonienie Sportowców Roku Stulecia Niepodległości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz odsłonięcie wyżej wspomnianych wystaw. Jubileuszowe obchody zakończyliśmy nie tylko słodkimi poczęstunkami, ale też ucztą muzyczną, którą zapewnili nam uczniowie i nauczyciele PSM I st. w Zgierzu, gościnnie występujący z przedstawieniem muzyczno-słownym „Niepodległa”. Artykuł “Dla Niepodległej” w Szkole Podstawowej w Szczawinie pochodzi z serwisu Gmina Zgierz - Oficjalna strona internetowa.

Pełna treść wiadomości na: gminazgierz.pl/?p=9622
gminazgierz.pl, Źródło artykułu: gminazgierz.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat zgierski – powiat w województwie łódzkim z siedzibą w Zgierzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Głowno, Ozorków, Zgierz, Aleksandrów Łódzki i Parzęczew. Powierzchnia powiatu obejmuje 855,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, rezerwat jałowców „Ciosny”, Dąbrowa Grotnicka, Grądy nad Lindą, Grądy nad Moszczenicą, podziemne jezioro sprzed 130 tysięcy lat w okolicach Rogóźna, parki wiejskie oraz kąpieliska.

  Do zabytków zalicza się: kościoły (kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła z XVIII w. w Białej, kościół parafialny pw. św. Augustyna zz przełomu XV/XVI w. w Bratoszewicach, kościół parafialny pw. św. Szczepana zbudowany z 1752 r. i kościół parafialny pw. św. Wojciecha wzniesiony został w 2. poł. XVII w we wsi Koźle,Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w z 2. poł. XVII w. w Niesułkowie czy Kościół parafialny pw. św. Marcin w Strykowie zbudowany w latach 1912-1925), stary dom drewniany w Woli Błędowej czy dom z 1840 r. w Kłębinach.

  Z racji swojego położenia (centrum Polski, skrzyżowanie dróg krajowych i autostrad) powiat stanowi interesujący region inwestycyjny. Obecnie działaja tu 4 podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Aleksandrowie Łódzkim, Ozorkowie, Strykowie (Tulipan Park Stryków, Panattoni Park Stryków, Diamond Park Stryków) i Zgierzu (kompleksy: Boruty i Rudunek).

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola