Belka
Niedziela, 24 Marca 2019   imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gminne obchody Święta Wojska Polskiego - Biała, 15 sierpnia 2018

Data publikacji: 2018-08-16, Data modyfikacji: 2018-08-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Samorząd i społeczność gminy Zgierz uczciły 98. rocznicę bitwy warszawskiej, oddając hołd wszystkim bohaterskim obrońcom Ojczyzny, którzy na przestrzeni dziejów – od zarania państwa piastowskiego po czasy współczesne – strzegli polskiej ziemi i walczyli o niepodległość, suwerenność i wolność Polaków. Doroczne obchody Święta Wojska Polskiego zainaugurowało złożenie kwiatów na żołnierskich mogiłach na terenie gminy Zgierz, m.in. na pomniku żołnierza Legionów Polskich Lucjana Wolframa w Giecznie oraz na kwaterze poległych w bitwie pod Kęblinami we wrześniu 1939 r., znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Białej, a w ostatnich tygodniach gruntownie odrestaurowanej (nagrobek zwieńcza nowa monumentalna tablica, przed którą prowadzi ułożony z kostki brukowej chodnik). Po mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej, celebrowanej przez ks. Mariusza Lampę, uczestnicy uroczystości w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i przy akompaniamencie orkiestry przeszli przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oficjalna część gminnych obchodów Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, po czym nastąpiły: przemówienie gospodarza uroczystości – wójta gminy Zgierz Barbary Kaczmarek, wystąpienie posła na Sejm RP Marka Matuszewskiego, wojskowy apel pamięci oręża polskiego i salwa honorowa, oraz ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem przez delegacje władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych i sołectw. Wójt Barbara Kaczmarek mówiła w swoim wystąpieniu m.in.: “Pozdrawiając w apelu pamięci oręża polskiego tych, których już nie ma wśród nas, słowami “chwała bohaterom”, nie zapominamy o ich współczesnych kontynuatorach i spadkobiercach; dziękujemy Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej za niezawodną służbę, najwyższy profesjonalizm i oddanie. Dzisiejsze święto, choć obchodzone w atmosferze pamięci, jest radosną manifestacją patriotyzmu, dumy z przynależności do narodu polskiego i uznania dla dzieła naszych przodków, którzy – od rycerza do żołnierza – pełnili szlachetną służbę Polsce”. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się rodzinny festyn pod hasłem “Od rycerza do żołnierza”. Licznie przybyli mieszkańcy gminy i goście mogli obejrzeć m.in. pokaz akcji bojowej komandosów, rekonstrukcję walki średniowiecznych rycerzy oraz uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nie zabrakło również atrakcji kulinarnych: popisową “wojskową” grochówkę przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Białej.              Artykuł Gminne obchody Święta Wojska Polskiego – Biała, 15 sierpnia 2018 pochodzi z serwisu Gmina Zgierz - Oficjalna strona internetowa.

Pełna treść wiadomości na: gminazgierz.pl/?p=9100
gminazgierz.pl, Źródło artykułu: gminazgierz.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat zgierski – powiat w województwie łódzkim z siedzibą w Zgierzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Głowno, Ozorków, Zgierz, Aleksandrów Łódzki i Parzęczew. Powierzchnia powiatu obejmuje 855,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, rezerwat jałowców „Ciosny”, Dąbrowa Grotnicka, Grądy nad Lindą, Grądy nad Moszczenicą, podziemne jezioro sprzed 130 tysięcy lat w okolicach Rogóźna, parki wiejskie oraz kąpieliska.

  Do zabytków zalicza się: kościoły (kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła z XVIII w. w Białej, kościół parafialny pw. św. Augustyna zz przełomu XV/XVI w. w Bratoszewicach, kościół parafialny pw. św. Szczepana zbudowany z 1752 r. i kościół parafialny pw. św. Wojciecha wzniesiony został w 2. poł. XVII w we wsi Koźle,Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w z 2. poł. XVII w. w Niesułkowie czy Kościół parafialny pw. św. Marcin w Strykowie zbudowany w latach 1912-1925), stary dom drewniany w Woli Błędowej czy dom z 1840 r. w Kłębinach.

  Z racji swojego położenia (centrum Polski, skrzyżowanie dróg krajowych i autostrad) powiat stanowi interesujący region inwestycyjny. Obecnie działaja tu 4 podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Aleksandrowie Łódzkim, Ozorkowie, Strykowie (Tulipan Park Stryków, Panattoni Park Stryków, Diamond Park Stryków) i Zgierzu (kompleksy: Boruty i Rudunek).

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola