Belka
Czwartek, 21 Marca 2019   imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Małpom można wmówić, że jest jak było

Data publikacji: 2017-08-22, Data modyfikacji: 2017-08-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Małpom można wmówić, że jest jak było

Gdy patrzymy na otaczające nas obiekty, główną rolę w przetwarzaniu obrazu odgrywa kora wzrokowa, ulokowana w tylnej części mózgu. Potrafi na przykład ustalić kierunek ich poruszania się, dzięki czemu nie wpadamy pod jadący samochód. Ważne funkcje spełniają jednak także płaty skroniowe, ulokowane nieco powyżej uszu.

Tak zwana kora brzuszna płata skroniowego ma związek z rozpoznawaniem obiektów, pamięcią, a nawet pomaga w rozpoznawaniu znanych twarzy.

Yasushi Miyashita z uniwersytetu w Tokio w Japonii i jego zespół przeprowadził badania na makakach. Małpy przeszkolono tak, aby wskazywały, czy znają dany obiekt. Niektóre obiekty oglądały raz w miesiącu lub raz na 12 tys. prób, toteż klasyfikowały je jako "nowe". Inne, pojawiające się za każdym razem przedmioty, były klasyfikowane jako "stare".

Później naukowcy zaczęli stymulować podczas testów różne części kory brzusznej. Wykorzystali do tego optogenetykę: neurony zostały tak zmodyfikowane, aby ulegały pobudzeniu pod wpływem światła.

Kiedy naukowcy stymulowali część płata skroniowego zwaną korą okołowęchową (perirynalną), małpy klasyfikowały wszystkie obiekty jako "stare" - niezależnie od tego, czy rzeczywiście takie były. Jak się wydaje, neurony te wysyłają sygnał świadczący, że coś jest już znane.

Jednak stymulowanie poszczególnych fragmentów kory okołowęchowej miało różne efekty: stymulowanie jej części przedniej sprawiało, że wszystko wydawało się małpom znajome, podczas gdy w przypadku części tylnej sprawiało czasami, że więcej obiektów uważały za nowe.

Jak wyjaśnia Miyashita, neuron okołowęchowe pomagają przekształcić percepcję obiektu ("co to jest?") - w jego znaczenie.

Zdaniem ekspertów lepsze poznanie procesu rozpoznawania może pomóc w rozwoju samouczących się maszyn. Obdarzony zmysłem wzroku robot przyszłości powinien nie tylko rozpoznawać obiekty, ale także wiedzieć, czy widział je już wcześniej. (PAP)

PAP, Źródło artykułu: PAP, Autor zdjęć: Fotolia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat zgierski – powiat w województwie łódzkim z siedzibą w Zgierzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Głowno, Ozorków, Zgierz, Aleksandrów Łódzki i Parzęczew. Powierzchnia powiatu obejmuje 855,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, rezerwat jałowców „Ciosny”, Dąbrowa Grotnicka, Grądy nad Lindą, Grądy nad Moszczenicą, podziemne jezioro sprzed 130 tysięcy lat w okolicach Rogóźna, parki wiejskie oraz kąpieliska.

  Do zabytków zalicza się: kościoły (kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła z XVIII w. w Białej, kościół parafialny pw. św. Augustyna zz przełomu XV/XVI w. w Bratoszewicach, kościół parafialny pw. św. Szczepana zbudowany z 1752 r. i kościół parafialny pw. św. Wojciecha wzniesiony został w 2. poł. XVII w we wsi Koźle,Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w z 2. poł. XVII w. w Niesułkowie czy Kościół parafialny pw. św. Marcin w Strykowie zbudowany w latach 1912-1925), stary dom drewniany w Woli Błędowej czy dom z 1840 r. w Kłębinach.

  Z racji swojego położenia (centrum Polski, skrzyżowanie dróg krajowych i autostrad) powiat stanowi interesujący region inwestycyjny. Obecnie działaja tu 4 podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Aleksandrowie Łódzkim, Ozorkowie, Strykowie (Tulipan Park Stryków, Panattoni Park Stryków, Diamond Park Stryków) i Zgierzu (kompleksy: Boruty i Rudunek).

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola