Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

79. Rocznica Bitwy Nad Bzurą

Data publikacji: 2018-09-21, Data modyfikacji: 2018-09-23
A A AWydrukDrukuj  
 
/Solca Wielka, dn. 20.09.2018r./ W dniu następnym – po uroczystościach patriotycznych w Modlnej tj. 20 września br. oddano cześć 155 poległym w 1939 roku żołnierzom, spoczywającym na cmentarzu wojennym w Solcy Wielkiej. Wrześniowe walki w obronie Ojczyzny również w zachodniej części terytorium dzisiejszej gminy Ozorków skutkowały dziesiątkami ofiar wśród naszych żołnierzy. Bez wahania trzeba o Nich powiedzieć, że mimo tragicznej wówczas sytuacji Polski w kontekście przygotowania do wojny, nasi bohaterzy na pewno walczyli z przekonaniem, iż należy bronić swojej Ojczyzny i stawić opór perfidnym najeźdźcom. Nasi obrońcy stawili wojskom hitlerowskim wielki opór lecz zbrodnicza taktyka i ogrom wojsk nieprzyjaciela złamał w końcu mniej liczebną i słabiej uzbrojoną polską armię. Można powiedzieć, że 79 lat temu Hitlerowskie Niemcy mając zawarty pakt niemiecko-radziecki i depcząc jednocześnie sąsiedzkie relacje z naszym krajem - jakby rychło doczekały się słynnej wypowiedzi najlepszego naszego dowódcy generała Kutrzeby z Armii „Poznań” po klęsce wrześniowej, że w żołnierskich mogiłach leżą Ci, którzy starali się wykonać niewykonalny w 1939 roku obowiązek – obronę Polski.

Pełna treść wiadomości na: ug-ozorkow.pl/index.php/aktualnosci/885-79-rocznica-bitwy-nad-bzura-solca-wielka-dn-20-09-2018r
ug-ozorkow.pl, Źródło artykułu: ug-ozorkow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat zgierski – powiat w województwie łódzkim z siedzibą w Zgierzu. W skład powiatu wchodzą gminy: Głowno, Ozorków, Zgierz, Aleksandrów Łódzki i Parzęczew. Powierzchnia powiatu obejmuje 855,18 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, rezerwat jałowców „Ciosny”, Dąbrowa Grotnicka, Grądy nad Lindą, Grądy nad Moszczenicą, podziemne jezioro sprzed 130 tysięcy lat w okolicach Rogóźna, parki wiejskie oraz kąpieliska.

  Do zabytków zalicza się: kościoły (kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła z XVIII w. w Białej, kościół parafialny pw. św. Augustyna zz przełomu XV/XVI w. w Bratoszewicach, kościół parafialny pw. św. Szczepana zbudowany z 1752 r. i kościół parafialny pw. św. Wojciecha wzniesiony został w 2. poł. XVII w we wsi Koźle,Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w z 2. poł. XVII w. w Niesułkowie czy Kościół parafialny pw. św. Marcin w Strykowie zbudowany w latach 1912-1925), stary dom drewniany w Woli Błędowej czy dom z 1840 r. w Kłębinach.

  Z racji swojego położenia (centrum Polski, skrzyżowanie dróg krajowych i autostrad) powiat stanowi interesujący region inwestycyjny. Obecnie działaja tu 4 podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Aleksandrowie Łódzkim, Ozorkowie, Strykowie (Tulipan Park Stryków, Panattoni Park Stryków, Diamond Park Stryków) i Zgierzu (kompleksy: Boruty i Rudunek).

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola